Kantara Gıda Hakkında

ŞİRKETİMİZ TARİHÇESİ

Kurucumuz Mustafa Balcı

1900 doğumlu olan dedemiz Mustafa BALCI; babası Mehmet BALCI’nın ilkel teknikler ve kovanlarla yapmış olduğu arıcılık mesleğini genç yaşta kendisi de ilkel tekniklerle sürdürmeye devam eder. Zamanın ulaşım ve nakliye aracı ebetteki eşekler idi.
Tenekelere doldurulup eşek sırtında taşınan bal, pazar ve panayırlarda satılırdı. Mustafa BALCI; Büyük emekler ve özverili çalışmaları sayesinde arıcılık mesleğini daha da geliştirerek  1940’larda adanın en büyük arı üreticisi olur.
Bu başarılı arıcılık serüveni; 1974 yılından sonra çıkan soyadı kanunu ile aileye BALCI soyadını kazandırır.
O tarihte henüz 12 yaşında olan şu anki Yönetim Kurulu Başkanımız Kudret BALCI eğitimine devam ederken aile arıcılık mesleğini sürdürmeye devam etti.

Üniversiteden mezun olan Kudret BALCI 16 yıllık devlet memurluğundan sonra yarı emeklilik hakkını kazandı. Memuriyet hayatını sürdürürken bir yandan da arıcılık işinin planlamasını yapıyordu. Nitekim emekli olduktan sonra almış olduğu ikramiyesinin tamamını bu işe yatırdı. O’na, ikramiyesinin tamamını bu işe yatırma cesaretini, aileden kaynaklanan işin getirdiği özgüven vermişti.

1996 yılında bu şirketi kurumsal bir yapıya taşıma ve bu işi profesyonelce yapma kararı alan Kudret BALCI; Dünya’da bu işin neresinde olduğumuzu araştırmaya karar verdi ve 1996 yılını başlangıç değil ancak yeniden filizlenen kurumsal yapının başlangıcı olarak gördü. Bunun için Bulgaristan, Türkiye, İsrail, İtalya, İspanya, Portekiz gibi birçok dünya ülkesine gidip dünyada arıcılığı yakından izleyip araştırmalar yaptı. Araştırmalarının sonunda ülkesine dönüp, bu araştırmalarını kendi fikirleri ile birleştirip yeni bir dönemin başlangıcını yaptı. Ve muvaffakta oldu. Şu anda Kıbrıs’ta Rum tarafı da dâhil olmak üzere bu sektörün lideri ve duayeni KANTARA GIDA’dır.

1996 yılında 70 kovan arıya sahip olan şirketimiz, 2019 yılına girdiğinde 1500 koloniye sahip bir marka haline geldi. Şirketimiz sadece bal üretimi ile sınırlı kalmayıp bunun yanında arıcılığın tüm ürünlerini üretmeye başladı. Örneğin: propolis, arı sütü, polen, Yani sadece bal üretmiyor, arı zehri hariç arının ürettiği tüm ürünleri alabilme konumuna geldik.

Bunun yanında kraliçe arı üretimine de girerek kendi arılarımız için kraliçe arılar üretmeye başladık.

Kudret Balcı; Uluslararası bazda katıldığı konferans, fuar ve ülke gezilerinde edinmiş olduğu bilgilerle ek arıcılık ürünlerine de girdiklerini ancak ülkemizde bu bilincin henüz oluşmadığını belirtiyor.

KANTARA Gıda, bal üretimi ve pazarlamasını yapıyorken, bu pazarlarda ülkemizin diğer yöresel ürünlerinin olması gerektiğini de düşünerek Kıbrıs’a özgü yöresel ürünlerini de üretim ve pazarlama ağına dâhil etme kararı aldı.

Üretmiş olduğumuz pekmez, macun, reçel ve marmelat pazarda ciddi bir talep görmeye başladı. Bu denli ciddi talep almamızın nedeni ise hijyenik tesislerimizde ve hiç katkı maddesi kullanmadan tamamen doğal ürünler üretmemizden kaynaklanıyor.

Üretimde geleneksel yöntemleri bir taraftan korurken, diğer taraftan bu teknikleri geliştirmeye devam ettik ve buhar sistemine geçerek üretimde yeni teknikleri uygulamaya başladık. Bu sayede geleneksel ev yapımı kalitesinden asla vazgeçmedik ve yüksek kalitede ürünler üretmeye devam ettik. Üretim fabrikasyona girdiği zaman kalite düşüyor. Bizim kalite anlayışımıza göre doğal ürünler en doğal yöntemlerle işlenmeli ve tüketiciye sunulmalı.

Biz bu üretim kalitesine yaklaşık 20 yılda geldik. 1998 yılından itibaren macun, reçel, marmelat, pekmez başta olmak üzere birçok diğer ürünü de üretmeye başladık.

129 yıllık bu bilgi, tecrübe ve birikimle KANTARA’nın hedefi, ürünlerini geleneksel en son teknolojilerle üretip daha çok tüketiciye ulaştırmak ve turizme yönelik pazar ağını kurup dünyaya açılmaktır. Ukrayna’da düzenlenen Dünya Arıcılık Fuarında, Kıbrıs’ımıza özgü yabani kekik balımız dünya 1.si seçildi ve biz KANTARA olarak yabani kekik balını dünya pazarına taşımayı hedefliyoruz.

Şu anda BALCI ailesi olarak 4. Ve 5. Nesil bir aradayız. Nesiller boyu süregelen bu birikim ve kalite, bizden sonraki Nesillerde de kalite ve doğallıktan hiç ödün vermeden devam edecektir.

Kurucularımız

Kudret Balcı

Kurucu

This site is registered on wpml.org as a development site.